Uluslararası Marka Tescili - Yurtdışı Marka Tescil Başvurusu marka tescil, marka tescili, marka, patent, tasarım, faydalı, model, endüstriyel tasarım, tescil, marka başvuru, helal gıda, sertifikası, yatırım, teşvik, yabancı, personel, yabancı izin
Marka ve Patent Tescil İşlemleri
En Çok Okunanlar

Uluslararası Marka Tescili

Uluslararası Marka Tescili

Türkiye’de tescil ettirdiğiniz markanız sadece Türkiye’de koruma altına alınır. Yurtdışında özellikle ihracat yaptığınız ve hedef pazar olarak belirlediğiniz ülkelerde markanızı tescil ettirmeniz firmanız için çok önemlidir.

Yurtdışı Marka Tescil müracaatı için bir kaç yol mevcuttur. Bunlar Belirlenen ülkelere tek tek müracaat yapılabilir. Avrupa Topluluk Markası ile müracaat edilebilir. Avrupa topluluğu müracaatı yeterince verimli değildir. Madrid Protokolü ile müracaat yapılabilir. En uygun müracaat yolu Madrid Protokolü ile müracaattır.

Bir marka, ilgili ülkede, o ülkenin yasaları kapsamında korunmaktadır. Bu nedenle marka kullanılacağı ülkenin yasaları çerçevesinde tescil ettirilmektedir. Her ülkede ayrı ayrı müracaatta bulunulması, yüksek maliyet, yüksek risk, farklı dillerde çalışmak ve karmaşıklık anlamına gelmektedir.

uluslararasi_marka_tescili

Bu karmaşayı ve maliyeti düşüren sistemler uluslararası anlaşmalarla giderilmiştir. Bunlardan biri CTM AVRUPA TOPLULUĞU MARKASI dır. Bu yöntemle tek bir müracaatla üye ülkelerin tamamında geçerli olacak şekilde marka tescil ettirilebilir. Ancak başvurusu yapılan markanın bu ülkelerden herhangi birinde red edilmesi halinde tüm ülkelerde reddedilmektedir.

Bir diğer müracaat yöntemi ise MADRİD PROTOKOLÜ kapsamında yapılan uluslararası müracaatıdır. Bir müracaatla, protokole üye yaklaşık 70 ülkenin bir kaçında veya tamamında markanızı tescil ettirme imkanı bulunmaktadır. Bu durum hem marka tescil maliyetini önemli ölçüde azaltmakta, hem zamandan tasarruf edilmekte, hem de işlemin tek elden yürümesi nedeniyle düzenli bilgi akışı sağlanmaktadır. Ayrıca marka tescil belgesinin yenileme, devir gibi işlemleride tek bir müracaatla yapılabilmektedir.

 

Share
Bu Yazı Toplamda 4.092 Okunmuştur.
Biz Sizi Arayalım…
Biz Sizi Arayalım...
Satılık Marka Hizmetleri
Site İçi Arama
ankara travestileri istanbul travestileri istanbul travestileri
marka tescil, marka tescili, marka, patent, tasarım, faydalı, model, endüstriyel tasarım, tescil, marka başvuru, helal gıda, sertifikası, yatırım, teşvik, yabancı, personel, yabancı izin