Garanti Belgesi Nedir ? - Detay Patent Ofisi ve Danışmanlık Ltd. Şti.
Sağlık Sigortası Ankara| sanal ofis ankara sanal ofis ankara sanal ofis ankara ankara hasta bakıcı sanal ofis ankara sanal ofis ankaraWeb tasarım Ankara|
Marka ve Patent Tescil İşlemleri
En Çok Okunanlar

Garanti Belgesi Nedir ?

Garanti Belgesi Nedir ?

Garanti Belgesi Üretici ve İthalatçı veya ithalatçıların, sattıkları, ürettikleri ve/veya ithal ettikleri mallar için düzenlenen ve malın garanti süresi içerisinde meydana gelebilecek arızalarının en az 2 yıl süreyle veya özelliği nedeniyle belirlendiği ölçü birimi içerisinde, ücretsiz olarak yenisi ile değiştirilmesini, tamirinin, bedel iadesinin veya bedel indiriminin taahhüt edildiğini ve satıcı ile tüketicinin sorumluluklarını belirten garanti belgesidir.

Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi alan firmalar, mevzuata uygun olarak Bakanlığa başvurarak garanti belgelerini onaylatmak ve tüketicilere verilecek garanti belgesi almak, garanti belgesini düzenlemek zorundadırlar. 

Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi olmadan direk garanti belgesi alınarak ithal edilebilen ürünler mevcut olduğu gibi Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi almak zorunda olup garanti belgesi gerektirmeyen ürünlerde vardır. 

Garanti belgesi iki yıllıktır. İki yılın sonunda firmaların o konudaki faaliyetleri devam ediyorsa garanti belgesinin yenilenmesi gerekmektedir. Yenileme işlemleri yeni belge başvurusu şeklindedir. 

Garanti belgesi başvurusu ve garanti belge alım işlemlerini Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğünce takip edilir. 

 

Share
Bu Yazı Toplamda 4.789 Okunmuştur.
Biz Sizi Arayalım…
Biz Sizi Arayalım...
Satılık Marka Hizmetleri
Site İçi Arama
ankara travesti istanbul travesti istanbul travesti istanbul travestileri ankara travesti ankara travesti istanbul travesti
marka tescil, marka tescili, marka, patent, tasarım, faydalı, model, endüstriyel tasarım, tescil, marka başvuru, helal gıda, sertifikası, yatırım, teşvik, yabancı, personel, yabancı izin