Patent mi Faydalı Model mi ? 0312 434 44 00 marka tescil, marka tescili, marka, patent, tasarım, faydalı, model, endüstriyel tasarım, tescil, marka başvuru, helal gıda, sertifikası, yatırım, teşvik, yabancı, personel, yabancı izin
Marka ve Patent Tescil İşlemleri
En Çok Okunanlar

Patent mi Faydalı Model mi ?

Patent mi Faydalı Model mi ?

Patent tescili için yenilik, buluş basamağı ve sanayiye uygulanabirlik kriterleri aranırken, faydalı modeller için sadece yenilik ve sanayiye uygulanabirlik kriterleri aranmaktadır.

Faydalı Model Belgesi alınması maliyet ve sürecin kısalığı açısından başvuru sahibinin lehinedir ve araştırma, inceleme işlemlerinin olmaması nedeniyle daha kolaydır.

Ancak faydalı model başvuru sahipleri yeni olmayan buluşlar için Faydalı Model Belgesi alsalar dahi, daha sonra itiraz sahiplerinin açabilecekleri davalar mahkeme tarafından bu belgenin iptali söz konusudur.

Bu nedenle özellikle Faydalı Model Belgesi başvurusu sahiplerinin yeni olmayan konularda başvuru yapmaları zaman ve para kaybı olmaması açısından kendi faydalarınadır. Faydalı model için koruma süresi 10 yıl incelemesiz patent için 7 yıl, incelemeli patent için 20 yıldır.

 

 

 

patentmi_faydali_modelmi

Share
Bu Yazı Toplamda 3.861 Okunmuştur.
Biz Sizi Arayalım…
Biz Sizi Arayalım...
Satılık Marka Hizmetleri
Site İçi Arama
ankara travestileri istanbul travestileri istanbul travestileri
marka tescil, marka tescili, marka, patent, tasarım, faydalı, model, endüstriyel tasarım, tescil, marka başvuru, helal gıda, sertifikası, yatırım, teşvik, yabancı, personel, yabancı izin