Marka İtirazı - Marka İtiraz İşlemleri - Marka Yayınına İtiraz marka tescil, marka tescili, marka, patent, tasarım, faydalı, model, endüstriyel tasarım, tescil, marka başvuru, helal gıda, sertifikası, yatırım, teşvik, yabancı, personel, yabancı izin
Marka ve Patent Tescil İşlemleri
En Çok Okunanlar

Marka İtirazı Nedir ?

Marka İtirazı Nedir ?

Türk Patent Enstitüsüne yapılan marka başvuruları yapıldığı gün, saat ve dakika itibari ile koruma altına alınır. Marka başvurusu öncelikle şekli inceleme ve benzerlik aşamasına tabi tutulur. Daha sonra marka uzmanın incelemesi sonucu marka uygun görülürse Resmi Marka Bülteninde yayınlanır. Üçüncü kişiler üç aylık askı (ilan) sürecinde yayın itiraz hakkına sahiptirler. 

Marka Bültenine İtiraz :

Marka bülteninde yayınlanan markadan daha önce markayı kullanarak eskiye dayalı kullanım hakkına sahip olanlar, eskiye dayalı kullanım hakkını bilgi ve evrakla ispatlayabilirlerse, bültende yayınlanan markaya yayına itiraz yaparak, bültendeki markanın tescilini durdurabilirler.

marka_itiraz_islemleri

Marka Karara İtiraz :

Türk Patent Enstitüsü tarafından marka tescil işlemleri devam eden markamız için verilmiş marka red kararına marka sahibi tarafından itiraz etme hakkıdır. Marka reddine itiraz için yapılan karara itirazlar nihai karar YİDK (Yeniden İnceleme Değerlendirme Kurulu) tarafından verilir. YİDK kararlarına itiraz, Türk Patent Enstitüsü nezninde değil, sınai mülkiyet hakları ile ilgili mahkemelerde dava yoluyla yapılır.

Marka itirazı süresi, bültende yayınlanan marka için üç aylık bültende yayınlanma süresidir. Karar itiraz için ise kararın tebliğine müteakip iki aylık süredir.

 

Share
Bu Yazı Toplamda 4.451 Okunmuştur.
Biz Sizi Arayalım…
Biz Sizi Arayalım...
Satılık Marka Hizmetleri
Site İçi Arama
ankara travestileri istanbul travestileri istanbul travestileri
marka tescil, marka tescili, marka, patent, tasarım, faydalı, model, endüstriyel tasarım, tescil, marka başvuru, helal gıda, sertifikası, yatırım, teşvik, yabancı, personel, yabancı izin