Patent Nedir - Patent Buluş Nedir - Patent Hakkı Nedir marka tescil, marka tescili, marka, patent, tasarım, faydalı, model, endüstriyel tasarım, tescil, marka başvuru, helal gıda, sertifikası, yatırım, teşvik, yabancı, personel, yabancı izin
Marka ve Patent Tescil İşlemleri
En Çok Okunanlar

Patent Nedir ?

Patent Nedir ?

Patent, buluşu yapan kişinin buluş konusu ürünü üretmek, kullanmak ve satmak için verilen tekel hakkıdır. Bu hakkı gösteren belgeye de Patent tescil belgesi olarak tanımlayabiliriz.

Bir buluş için buluş sahibine devlet tarafından verilen bir patent, Buluş sahibinin izni olmadan başkalarının buluşu üretmesini,kullanmasını veya satmasını belirli bir süre boyunca yasaklama hakkı vermektedir.

Sına-i Mülkiyet anlamında değerlendirilirse ; Patent Türkiye’de ve dünya’da yeni olan sanayiye uygulanabilen ve tekniğin bilinen durumunun aşılması kriterine uygun olan buluşların sahiplerine belirli bir süre ile bu buluş konusu ürünü üretme ve pazarlama hakkının tanınmasıdır.

patent_nedir

Patentler alındıkları ülkeler için hak sahipliği doğurur. Türkiye’de alınmış bir patent, sadece Türkiye içinde hak sağlamaktadır.  Patentli ürünleri başkalarının Türkiye’ye ithal etmesi durumunda, hak sahibine ithali durdurma hakkı verir.

Patentli bir buluş; alınıp, satılabilen, kiraya verilebilen diğer mallar gibi buluş sahibinin mülkiyeti haline gelir.

 

Share
Bu Yazı Toplamda 9.190 Okunmuştur.
Biz Sizi Arayalım…
Biz Sizi Arayalım...
Satılık Marka Hizmetleri
Site İçi Arama
ankara travestileri istanbul travestileri istanbul travestileri
marka tescil, marka tescili, marka, patent, tasarım, faydalı, model, endüstriyel tasarım, tescil, marka başvuru, helal gıda, sertifikası, yatırım, teşvik, yabancı, personel, yabancı izin