Endüstriyel Tasarım Tescili - Endüstriyel Tasarım Tescil Başvuru Formu marka tescil, marka tescili, marka, patent, tasarım, faydalı, model, endüstriyel tasarım, tescil, marka başvuru, helal gıda, sertifikası, yatırım, teşvik, yabancı, personel, yabancı izin
Marka ve Patent Tescil İşlemleri
En Çok Okunanlar

Endüstriyel Tasarım Tescili

Endüstriyel Tasarım Tescili

Endüstriyel Tasarım Tescili ürünün veya ürünün bir parçasının estetik görünümünün tescilidir. Endüstriyel Tasarım Başvurusu için halk arasında tasarım patentleme , tasarım tescili , tasarım hakkı , tasarım patentleme , ürün patentleme gibi ifadeler kullanılabilmektedir.

Daha doğru ifade etmek gerekirse Endüstriyel Tasarım Tescili denildiğinde akla gelen ilk düşünce  patent tescilidir.

Endüstriyel Tasarım Nedir; Bilgisayar programları ve yarı iletkenlerin topografyalari hariç olmak üzere, endüstriyel yolla veya elle üretilen herhangi bir nesnenin yanısıra bileşik bir sistem veya bunu oluşturan parçaları, setler, takımlar, ambalajlar gibi nesneleri, birden çok nesnenin veya sunuşun birarada algılanabilen bileşimleri, grafik sembolleri ve tipografik karakterleri içine alan ürün yelpazesinde yer alan ürünlerin kendilerinin veya bir parçasının yenilik ve ayırt edici niteliğe sahip olmak şartıyla dış görünümlerinin koruma kapsamı altına alınmasıdır.

Endüstriyel Tasarım Tescili için Türkiye’de yetkili kurum Ankara’da bulunan Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığına bağlı Türk Patent Enstitüsü yani kısaca TPE dir.

 

 

Share
Bu Yazı Toplamda 5.309 Okunmuştur.
Biz Sizi Arayalım…
Biz Sizi Arayalım...
Satılık Marka Hizmetleri
Site İçi Arama
ankara travestileri istanbul travestileri istanbul travestileri
marka tescil, marka tescili, marka, patent, tasarım, faydalı, model, endüstriyel tasarım, tescil, marka başvuru, helal gıda, sertifikası, yatırım, teşvik, yabancı, personel, yabancı izin