Faydalı Model Tescili Nedir - Faydalı Model Belgesi Nedir marka tescil, marka tescili, marka, patent, tasarım, faydalı, model, endüstriyel tasarım, tescil, marka başvuru, helal gıda, sertifikası, yatırım, teşvik, yabancı, personel, yabancı izin
Marka ve Patent Tescil İşlemleri
En Çok Okunanlar

Faydalı Model Tescili Nedir ?

Faydalı Model Tescili Nedir ?

Bir buluşun faydalı model belgesi ile korunabilmesi için gerekli nitelikler; yenilik ve sanayiye uygulanabilir olma özellikleri ile sınırlıdır. Buradan da anlaşılacağı üzere Patent koruması ile Faydalı Model koruması arasındaki en önemli fark Tekniğin bilinen durumunun aşılıp aşılmadığının incelemeye tabi tutulmamasıdır.

Bu durum faydalı model müracaatı yapılması halinde daha kısa sürede daha az maliyet ile buluşun koruma altına alınabilmesini sağlamaktadır.

Faydalı Model Tescilinin koruma süresi 10 yıldır. Faydalı Model tescilinin yenilemesi yoktur. Bu sürelerden faydalanmak için her yıl Türk Patent Enstitüsü’ne Faydalı Model yıllık harç ödemesi yapılır.

Patent Tescili ve Faydalı Model Tescili için Türkiye’de yetkili kurum Ankara’da bulunan Türk Patent Enstitüsü yani kısaca TPE dir.

Patent başvurusunun Türk Patent Enstitüsüne bağlı Resmi Patent Vekilleri tarafından hazırlanması en doğrusudur. Aksi takdirde süre kayıpları ve maddi kayıplar yaşanabilir.

 

 

Share
Bu Yazı Toplamda 4.374 Okunmuştur.
Biz Sizi Arayalım…
Biz Sizi Arayalım...
Satılık Marka Hizmetleri
Site İçi Arama
ankara travestileri istanbul travestileri istanbul travestileri
marka tescil, marka tescili, marka, patent, tasarım, faydalı, model, endüstriyel tasarım, tescil, marka başvuru, helal gıda, sertifikası, yatırım, teşvik, yabancı, personel, yabancı izin