Faydalı Model Nedir Nasıl Alınır

Marka ve Patent Tescil İşlemleri

En Çok Okunanlar

Faydalı Model Nedir Nasıl Alınır

Faydalı Model Tescili Nedir ?

Faydalı Model Tescili Nedir ?

Bir buluşun faydalı model belgesi ile korunabilmesi için gerekli nitelikler; yenilik ve sanayiye uygulanabilir olma özellikleri ile sınırlıdır. Buradan da anlaşılacağı üzere Patent koruması ile Faydalı Model koruması arasındaki en önemli fark Tekniğin bilinen durumunun aşılıp aşılmadığının incelemeye tabi tutulmamasıdır.

Bu durum faydalı model müracaatı yapılması halinde daha kısa sürede daha az maliyet ile buluşun koruma altına alınabilmesini sağlamaktadır.

Faydalı Model Tescilinin koruma süresi 10 yıldır. Faydalı Model tescilinin yenilemesi yoktur. Bu sürelerden faydalanmak için her yıl Türk Patent Enstitüsü’ne Faydalı Model yıllık harç ödemesi yapılır.

Patent Tescili ve Faydalı Model Tescili için Türkiye’de yetkili kurum Ankara’da bulunan Türk Patent Enstitüsü yani kısaca TPE dir.

Patent başvurusunun Türk Patent Enstitüsüne bağlı Resmi Patent Vekilleri tarafından hazırlanması en doğrusudur. Aksi takdirde süre kayıpları ve maddi kayıplar yaşanabilir.

 

 

Patent mi Faydalı Model mi ?

Patent mi Faydalı Model mi ?

Patent tescili için yenilik, buluş basamağı ve sanayiye uygulanabirlik kriterleri aranırken, faydalı modeller için sadece yenilik ve sanayiye uygulanabirlik kriterleri aranmaktadır.

Faydalı Model Belgesi alınması maliyet ve sürecin kısalığı açısından başvuru sahibinin lehinedir ve araştırma, inceleme işlemlerinin olmaması nedeniyle daha kolaydır.

Ancak faydalı model başvuru sahipleri yeni olmayan buluşlar için Faydalı Model Belgesi alsalar dahi, daha sonra itiraz sahiplerinin açabilecekleri davalar mahkeme tarafından bu belgenin iptali söz konusudur.

Bu nedenle özellikle Faydalı Model Belgesi başvurusu sahiplerinin yeni olmayan konularda başvuru yapmaları zaman ve para kaybı olmaması açısından kendi faydalarınadır. Faydalı model için koruma süresi 10 yıl incelemesiz patent için 7 yıl, incelemeli patent için 20 yıldır.

 

 

 

patentmi_faydali_modelmi

Biz Sizi Arayalım…

Biz Sizi Arayalım...

Satılık Marka Hizmetleri

Site İçi Arama

marka tescil, marka tescili, marka, patent, tasarım, faydalı, model, endüstriyel tasarım, tescil, marka başvuru, helal gıda, sertifikası, yatırım, teşvik, yabancı, personel, yabancı izin