Tasarım Tescil Belgesi Nedir

Marka ve Patent Tescil İşlemleri

En Çok Okunanlar

Tasarım Tescil Belgesi Nedir

Endüstriyel Tasarım Tescili

Endüstriyel Tasarım Tescili

Endüstriyel Tasarım Tescili ürünün veya ürünün bir parçasının estetik görünümünün tescilidir. Endüstriyel Tasarım Başvurusu için halk arasında tasarım patentleme , tasarım tescili , tasarım hakkı , tasarım patentleme , ürün patentleme gibi ifadeler kullanılabilmektedir.

Daha doğru ifade etmek gerekirse Endüstriyel Tasarım Tescili denildiğinde akla gelen ilk düşünce  patent tescilidir.

Endüstriyel Tasarım Nedir; Bilgisayar programları ve yarı iletkenlerin topografyalari hariç olmak üzere, endüstriyel yolla veya elle üretilen herhangi bir nesnenin yanısıra bileşik bir sistem veya bunu oluşturan parçaları, setler, takımlar, ambalajlar gibi nesneleri, birden çok nesnenin veya sunuşun birarada algılanabilen bileşimleri, grafik sembolleri ve tipografik karakterleri içine alan ürün yelpazesinde yer alan ürünlerin kendilerinin veya bir parçasının yenilik ve ayırt edici niteliğe sahip olmak şartıyla dış görünümlerinin koruma kapsamı altına alınmasıdır.

Endüstriyel Tasarım Tescili için Türkiye’de yetkili kurum Ankara’da bulunan Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığına bağlı Türk Patent Enstitüsü yani kısaca TPE dir.

 

 

Endüstriyel Tasarım Tescil Başvurusu

Endüstriyel Tasarım Tescil Başvurusu

Endüstriyel Tasarım Başvuru işlemlerinin danışmanlığı Türk Patent Enstitüsü’ne bağlı resmi Marka ve Patent Vekilleri tarafından yapılmaktadır.

Endüstriyel Tasarım müracaatı tek tasarımı veya birden çok tasarımı içerebilir. Tek tasarım için yapılan müracaata tekli tasarım başvurusu, birden çok tasarım için yapılan başvuruya ise çoklu tasarım başvurusu denir.

Çoklu tasarım tescili yapılabilmesi için tasarlanan ürünlerin aynı alt sınıflarda olması, aynı set veya takımı oluşturması, bileşik bir ürünün parçaları olması, birden çok nesnenin ya da sunuşun bir arada algılanabilen bir birleşimi oluşturmaları gerekmektedir.

Gerçek ya da tüzel kişiler birden çok endüstriyel tasarım tescili başvurusunda bulunabilir.

 

 

Biz Sizi Arayalım…

Biz Sizi Arayalım...

Satılık Marka Hizmetleri

Site İçi Arama

ankara escort
marka tescil, marka tescili, marka, patent, tasarım, faydalı, model, endüstriyel tasarım, tescil, marka başvuru, helal gıda, sertifikası, yatırım, teşvik, yabancı, personel, yabancı izin