Betona G Uygunluk Belgesi - Detay Patent Ofisi ve Danışmanlık Ltd. Şti.

Marka ve Patent Tescil İşlemleri

En Çok Okunanlar

Betona G Uygunluk Belgesi

G Belgesi

G Belgesi

G İşareti ( Belgesi ) Nedir

G Belgesi işareti ülkemizde CE belgesine tabi olmayan yapı malzemelerinin piyasaya arzında zorunlu olan bir işarettir ve malzemeye,  iliştirilen bir etikete malzemenin ambalajına veya malzemeye ait ticari belgelere iliştirilerek kullanılır.

G Belgesi Faydaları

– Ürünün iç piyasaya herhangi bir yaptırım olmadan sunulmasını sağlar,
– Ürünlerin güvenlik ve sağlık açısından temel gereklere uymasını sağlar,
– Ürünün kullanıcı açısından daha güvenli olmasını, hasar ve sorumluluk davalarının azalmasını sağlar,
– Ürün maliyetlerini düşürür,
– İşletme verimliliğinin, pazar payının ve rekabet gücünün artmasına katkıda bulunur,
– İzin ve yetki belgelerinin alınmasını kolaylaştırır.

Betonda G (İşareti) Belgesi Zorunluluğu

Artık betonda G Belgesi İşareti olmadan piyasaya ürün dağıtılması söz konusu olamaz; Dolayısıyla betonda tek zorunlu belge G Uygunluk Belgesi olmuştur.

Bunun dışında başlangıç dönemlerinde bilgi eksikliği nedeniyle kamu ihalelerinde standarda uygunluk belgesinin isteneceği durumlarla karşılaşılması söz konusu olabilir. Ancak bu durumlarda ihaleyi açan kurum, standarda uygunluk belgesi veren kuruluşun ismini şart koşamaz.

G Belgesi (İşareti) Zorunluluğu

Yapı Malzemeleri Yönetmeliği kapsamında 1 Temmuzdan itibaren geçerli şantiyelerde kullanılacak tüm yapı malzemelerine CE ve G işareti zorunluluğu getirildi.

İnşaat mühendisliği işlerini içeren tüm yapı işlerinde kalıcı olarak kullanılmak üzere üretilen yapı malzemelerine CE ve G  Belgesi Standart uygulaması başladı. AB uyum mevzuatı kapsamında Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından 2007 de yürürlüğe giren Yapı Malzemeleri Yönetmeliği gereğince, 1 Temmuz 2010 tarihinden itibaren şantiyelerde kullanılan yapı malzemelerinde CE ve G Belgesi işareti olma zorunluluğu aranacak.

 

Biz Sizi Arayalım…

Biz Sizi Arayalım...

Satılık Marka Hizmetleri

Site İçi Arama

ankara travestileri istanbul travesti istanbul travesti istanbul travesti istanbul travestileri saç Ekimi Ankara
marka tescil, marka tescili, marka, patent, tasarım, faydalı, model, endüstriyel tasarım, tescil, marka başvuru, helal gıda, sertifikası, yatırım, teşvik, yabancı, personel, yabancı izin