Endüstriyel Tasarım Başvuru - Detay Patent Ofisi ve Danışmanlık Ltd. Şti.
Sağlık Sigortası Ankara| sanal ofis ankara sanal ofis ankara sanal ofis ankara ankara hasta bakıcı sanal ofis ankara sanal ofis ankaraWeb tasarım Ankara|
Marka ve Patent Tescil İşlemleri
En Çok Okunanlar

Endüstriyel Tasarım Başvuru

Endüstriyel Tasarım Tescili Nedir ?

Endüstriyel Tasarım Tescili, ürünün veya ürünün bir parçasının estetik görünümünün tescilidir.  Endüstriyel Tasarım Başvurusu için halk arasında tasarım patentleme , tasarım tescili , tasarım hakkı , tasarım patentleme , ürün patentleme gibi ifadeler kullanılabilmiktedir. Daha doğru ifade etmek gerekirse tescil denildiğinde akla gelen ilk ibare patendir.

Endüstriyel Tasarım Nedir ?

Bilgisayar programları ve yarı iletkenlerin topografyalari hariç olmak üzere, endüstriyel yolla veya elle üretilen herhangi bir nesnenin yanısıra bileşik bir sistem veya bunu oluşturan parçaları, setler, takımlar, ambalajlar gibi nesneleri, birden çok nesnenin veya sunuşun birarada algılanabilen bileşimleri, grafik sembolleri ve tipografik karakterleri içine alan ürün yelpazesinde yer alan ürünlerin kendilerinin veya bir parçasının yenilik ve ayırt edici niteliğe sahip olmak şartıyla dış görünümlerinin koruma kapsamı altına alınmasıdır. Marka Tescili için İçin Türkiye’de yetkili kurum Ankara’da bulunan Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığına bağlı Türk Patent Enstitüsü yani kısaca TPE dir.
Endüstriyel Tasarım Nasıl Alınır ?

Endüstriyel Tasarım başvuru işlemlerinin danışmanlığı Türk Patent Enstitüsü’ne bağlı resmi Marka ve Patent Vekilleri tarafından yapılmaktadır. 

Endüstriyel Tasarımr müracaatı tek tasarımı veya birden çok tasarımı içerebilir. Tek tasarım için yapılan müracaata tekli tasarım  başvurusu, birden çok tasarım için yapılan başvuruya ise çoklu tasarım başvurusu denir. Çoklu  tasarım tescili yapılabilmesi için tasarlanan ürünlerin aynı alt sınıflarda olması, aynı set veya takımı oluşturması, bileşik bir ürünün parçaları olması, birden çok nesnenin yada sunuşun bir arada algılanabilen bir birleşimi oluşturmaları gerekmektedir.

Gerçek ya da tüzel kişiler birden çok endüstriyel tasarım tescili başvurusunda bulunabilir.

Endüstriyel Tasarım Tescil Zorunluluğu;

Tasarım hakkınızı korumak Endüstriyel Tasarım tescili yaptırmak ile mümkündür. Endüstriyel Tasarım işletmenin yaptığı ARGE çalışmaları sonucu büyük maliyetlerle elde ettiği bir varlığıdır. Dolayısı ile işletmenin bütün önemli varlıkları gibi Endüstriyel Tasarımını da korunması gerekmektedir.

Endüstriyel Tasarım tescil işleminde öncelik önemlidir. Hak sağlanabilmeniz, önce başvurmanıza bağlıdır. Kullandığınız bir Endüstriyel Tasarım varsa ürünlerinizi piyasaya sunmadan tescil işlemlerini başlatınız, tescil edilmemiş Endüstriyel Tasarımı fırsat bilen birçok rakibiniz olabilir.

Endüstriyel Tasarım Tescil Kanun ;

Markalar 554. Sayılı Kanun Hükmünde Kararname çerçevesinde korunmaktadır. 556. Sayılı KHK nın kanunlaşması için kanun tasarısı TPE tarafından hazırlanmaktadır.

Kimler Endüstriyel Tasarım Tescil Ettirebilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veya Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde ikametgahı olan veya sınai veya ticari faaliyette bulunan gerçek ve tüzel kişiler veya Paris veya Bern Sözleşmeleri veya Dünya Ticaret Örgütü’nü kuran Anlaşma hükümleri dahilinde başvuru hakkına sahip kişiler ile, Türkiye Cumhuriyeti uyruğundaki kişilere Kanunen ve fiilen tasarım koruması tanıyan devletlerin uyruğundaki gerçek veya tüzel kişiler de karşılıklılık ilkesi uyarınca Türkiye’de tasarım korumasından yararlanır.

Neler Endüstriyel Tasarım Olarak Tescil Edilemez?

554 Sayılı KHK’na göre;

Yeni ve ayırtedici niteliğe sahip olmayan tasarımlar ile kamu düzeni ve genel ahlaka aykırı tasarımlar koruma  kapsamı dışındadır.

Ayrıca teknik fonksiyonunun gerçekleştirilmesinde, tasarımcıya, tasarıma ilişkin özellik ve unsurlarda hiçbir seçenek özgürlüğü bırakmayan tasarımlar da koruma kapsamının dışındadır.

Tescilli Endüstriyel Tasarımın Yaptırımları;

• Hapis Cezasi ,
• Maddi Para Cezası,
• Malların toplatılması ve imhası.
• Üretim makinelerine el konulması,
• İşyerinin kapatılması ve ticaretten men,

Endüstriyel Tasarım Tescili Sahibine Ne Sağlar?

–   Endüstriyel Tasarımınızın tescil edilmesi firmanıza güven katacak, taklit edildiğinde ise size hukuki yaptırım gücü sağlayacaktır

– Rekabet gücünüzü güç katacaktır.
Sektörünüzde tanınmış olan ürününüzden faydalanmak isteyen taklitleriniz zamanla çıkacaktır. Şimdiden bunlara dur deyip rekabet gücünüzde devamlı hız kazandıracaksınız.

– Firma imajınızı koruyacaktır.
Endüstriyel Tasarımınız ile  rakiplerinizin ürettiği kalitesi düşük ürünler arasında fark yaratarak firmanızın imajını koruyabilirsiniz.

– Firmanızın ileride kullanabileceğiniz en değerli yatırımdır.
Sektörünüzde söz sahibi olmuş bir Endüstriyel Tasarımı kullanmak isteyenlere belirleyeceğiniz  bir lisans bedeli ile kiralayabilirsiniz.

Vekaletname : Endüstriyel Tasarım müracaatı için Türk Patent Enstitüsünü verilecek vekaletname Adi vekaletnamedir. Noter onayına gerek yoktur.  Islak imza olmadan faks ve mail ortamında gönderilmesi yeterlidir. Patent sahibini hak kaybına sebep olacak durumlarda Noter  onayı gereklidir.  

Share
Bu Yazı Toplamda 1.321 Okunmuştur.
Biz Sizi Arayalım…
Biz Sizi Arayalım...
Satılık Marka Hizmetleri
Site İçi Arama
ankara travesti istanbul travesti istanbul travesti istanbul travestileri ankara travesti ankara travesti istanbul travesti
marka tescil, marka tescili, marka, patent, tasarım, faydalı, model, endüstriyel tasarım, tescil, marka başvuru, helal gıda, sertifikası, yatırım, teşvik, yabancı, personel, yabancı izin