Ağustos, 2012 - Detay Patent Ofisi ve Danışmanlık Ltd. Şti.
Sağlık Sigortası Ankara| sanal ofis ankara sanal ofis ankara sanal ofis ankara ankara hasta bakıcı sanal ofis ankara sanal ofis ankaraWeb tasarım Ankara|

Marka ve Patent Tescil İşlemleri

En Çok Okunanlar

Aylık arşiv: Ağustos 2012

Sınıf 2 Bildirimleri

Sınıf 2 Bildirim İşlemleri

İthal edilecek telsiz ve telekomünikasyon terminal ekipmanlarının, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yayımlanan Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanları Yönetmeliğine uygun ve güvenli olması zorunluluğu vardır. Gümrük işlemleri için gereklidir.

İthalat zamanı ve aşamasında getirilen ürünler ürün güvenliği denetimine tabi tutulur. Bu denetim; El terminali, kablosuz modemler, GSM baz istasyonları, telsiz cihazlar, meteorolojik radarlar gibi cihazlar, Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanlarının İthalat Denetimlerine Dair Dış Ticarette Standardizasyon Tebliği’ne göre Sınıf -2 Bildirimi gerektiren bazı ürünlerdendir.

Ücretlendirilmesi sınıf 2 bildirim ayarları, gümrük beyannamesi, sınıf 2 bildirim formuna göre yapılır.

Elektronik kimlik bilgisi; telsiz cihazlarına tek ve benzersiz olarak tahsis edilmiş kimlik tanımıdır.

 

 

İmei Telefon Kayıt İşlemleri

İmei Telefon Cihaz Kayıt İşlemleri

İmei cihaz kaydıImei (international mobile equipment ıdentification) 15 Basamaklı uluslararası mobil cihaz kimliğidir.

GSM özelliği taşıyan cihazların cep telefonların ımei kaydı, ithal edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde; kullanıma kapanmaması için, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan ( BTK ) IMEI Kayıtlarının yapılması gerekmektedir.

Imei kaydı nasıl yapılır diye sorduğumuzda Toplu ithalat ve imalat sonucu kayıt altına alınması istenen cihazlara ait IMEI numaralarının bildirimi web üzerinden yapılmaktadır. Web sitesine girişler nitelikli elektronik imza ile yapılabilmektedir. Imei kaydı yapılan telefon ne zaman açılır; kaydın yapıldığı hafta kullanıma açılacaktır.

Sistem üzerinden yapılmayan yeni ımei kaydı ekleme firma başvuruları kabul edilmeyecektir.

IMEI Kaydı Ücreti  2012 yılında 41 Kuruş olarak belirlenmiştir.

Cep Telefonu İmei Kayıt İçin Gerekenler :

  • Imei kayıt dilekçesi
  • Imei kayıt hakkı için ımei kayıt harcı
  • Vekâletname
  • Gümrük beyannamesi
  • İmza beyannamesi
  • Ürünün marka ve modelleri
  • Yetkilendirme dilekçesi

Kayıt ve Eşleştirme İşlemleri

Bilindiği üzere; yasal ithalat prosedürlerini sağlamasına rağmen birçok ithalatçı firmanın piyasaya arz ettiği cihazların Imei numaralarının kopyalanarak çoğaltılması ve bu kopya Imei numaralarına sahip cihazların da GSM işletmecilerin( Avea, Türkcell, Vodafone) şebekelerinden yararlandığının tespit edilmesi nedeniyle, şebekede birden fazla tekrarlayan Imei numaralarının hepsi ”Elektronik Kimlik Bilgisi Değiştirilmiş Cihaz” gerekçesiyle iletişime kapatılmış, bu nedenle çok sayıda kullanıcı da mağdur olmuştur.

Sorunun bir an önce çözülmesi noktasında Kurum gerekli teknik çalışmaları tamamlamış bulunmaktadır. Konuyla ilgili olarak; 29.06.2006 tarih ve 2006/TK-77/399 sayılı Kurul Kararıyla, ithalatçı firmalar tarafından bildirilen MSISDN ile Elektronik Kimlik Bilgisi değiştirilmiş cihazın IMEI numarasının eşleştirilmesi ve bu IMEI numarasının sadece bir MSISDN ile kullanımının sağlanması hususuna karar verilmiştir.

IMEI Eşleştirme İşlemi, Mobil Cihaz Kayıt Sistemi üzerinden yapılmaktadır.

Geçici Süre İle Ülkede Bulunma (turist, gurbetçi vatandaşlarımız vb…)

Geçici süreyle Türkiye’de bulunan kişilerin (turist, gurbetçi vatandaşlarımız vb… durumlarını belgelemek kaydıyla, Ülkemiz GSM işletmecisi ile abonelik sözleşmesi yapmaları durumunda; işletmeci tarafından, kişilerin cihazlarına ait IMEI numarasının ve sözleşme yapılan MSISDN numarasının (cep telefonu numarası), Mobil Cihaz Kayıt Sistemi tarafından eşleştirilerek ilgili IMEI numarasının sadece ilgili MSISDN numarası ile kullanımına açılması sağlanmaktadır.

Bu çerçevede, ilgili GSM İşletmecilerinin Abone Kayıt Merkezleri’ne gerekli evraklarla birlikte başvuru yapılması sonrasında kullanılacak olan MSISDN numarası ilgili IMEI numarası ile eşleştirilerek kullanıma açılabilmektedir.

 

 

Tac Kaydı İşlemleri

Tac Kaydı İşlemleri

Tac kaydı nedir dediğimizde ( type approval code ) Cihaza ilişkin bilgileri ifade eden kod olup IMEİ numarasının ilk 8 hanesinden oluşur.

Tac Kaydı alma Sistemde kayıtlı olmayan TAC kodlarının bildirimi üretici firmadan ya da üretici firmanın TAC kodu bildirimi için yetkilendirdiği distribütörün danışmanından alınacak olan ıslak imzalı belge ile yapılacaktır.

Tac Kaydı nasıl yapılır diye düşündüğümüzde IMEI kaydının yapılabilmesi için cihaza ait IMEI numarasının ilk 6 veya 8 hanesinden oluşan TAC Kodunun Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olması ve bunun tespiti gerekmektedir. Sorgulama ile tac kaydının mcks kayıtlı olması tespit edilmektedir.

24.03.2008 Tarihi itibari ile yapılan TAC başvurularının sisteme kayıt yapılabilmesi için cihazların tek ya da çift sim kartlı olduğu bilgisinin kuruma sunulması gerekmektedir. İthalatı yapılan cihazın çift sim kartlı olduğu orijinal kullanım kılavuzu veya ıslak imza ve mühürlü üretici belgesi ile belgelendirilmeli ve eklemelidir.

Aksi takdirde sisteme tanımlanması mümkün olmayacak başarısız tac işlemleri olacaktır.

 

 

Sitemap

Detay Patent Site İçi Haritası

 

 

Biz Sizi Arayalım…

Biz Sizi Arayalım...

Satılık Marka Hizmetleri

Site İçi Arama

ankara travesti istanbul travesti istanbul travesti istanbul travestileri ankara travesti ankara travesti istanbul travesti
marka tescil, marka tescili, marka, patent, tasarım, faydalı, model, endüstriyel tasarım, tescil, marka başvuru, helal gıda, sertifikası, yatırım, teşvik, yabancı, personel, yabancı izin